wtorek, 7 sierpnia 2007

Circa 1967 - Lata sześćdziesiąte na wystawie w Milton Keynes Gallery


Od 21 lipca do 9 września w Galerii Publicznej w Milton Keynes oglądać będzie można letnią wystawę zatytułowaną Około 1967. Prace z Arts Council Collection. Prezentowane na niej obiekty dobrane zostały w taki sposób, by umożliwić zwiedzającemu doświadczenie kultury wizualnej lat sześćdziesiątych, a tym samym przybliżyć atmosferę w jakiej rodziły się i były realizowa
ne pierwsze idee i plany budowy Milton Keynes.

Wpisując się w obchody 40-lecia powstania największego w Wielkiej Brytanii Nowego Miasta, galeria prezentuje prace 17 artystów, którzy stanowili o duchu sztuki wizualnej późnych lat sześćdziesiątych. Na wystawę sprowadzono jedne z najwybitniejszych prac artystycznych tego okresu. Wiele z nich jest pokazywanych publicznie po raz pierwszy od wielu lat.

Wystawa odbija troski i zainteresowania artystów tworzących w tamtej epoce, którzy, zanurzeni w duchu eksperymentatorstwa, zapoczątkowali dialog pomiędzy malarstwem, rzeźbą, fotografia i innymi mediami, filmem, architektura grafika, sztuka użytkowa i moda.

Prezentowane prace obejmują, niejako w migawce, stylistyczną spuściznę Brytyjskich Modernistów, wpływy Popu i Amerykańskich Abstrakcjonistów, jak również wczesny rozkwit Op-artu.

Figuratywne malarstwo Davida Hockneya obok wielkich abstrakcyjnych płócien takich artystów jak Joe Wilson, Robyn Denny czy Michael Kinder przywołują rodzące się w tamtych latach dyskusje na temat wzoru, powierzchni dzieła czy optyki.

Rzeźby Dereka Boshiera czy Tima Scotta, których twórcy odrzucili tradycyjne tworzywo na rzecz współczesnych materiałów i technologii unaoczniają role jaką grał wówczas przemysł i osiągnięcia naukowe. Prace takich artystów jak Kenneth Draper, Philips King i William Turnbull emanują pewnością i optymizmem charakterystycznym dla tamtych czasów.

Wystawie towarzyszy seria imprez edukacyjnych spośród których wymienić można takie jak noc filmów awangardowych, dyskusje panelowa, czy noc Karaoke połączoną z quizem, oraz prowadzone przez artystów różnorodne warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Wstęp do galerii jest darmowy, wystawę oglądać można od wtorku do soboty w godzinach od 10 do 17.00, w niedziele od 12.00 do 17.00. Galeria otwarta jest dłużej w czwartki – do godziny 20.00.

Galeria mieści się w Milton Keynes (35 min z Huston Stadion) na wschodnim końcu Midsummer Bouleveard, w dystrykcie teatralnym, pomiędzy teatrem a wschodnim końcem centrum handlowego (John Lewis) na drodze do Campbell Parku.

Więcej informacji znaleźć można na www.mk-g.org lub pod numerem tel. 0 1908 676 900.

Brak komentarzy: